Kamenné gule z Megoniek v dobrodružnej knihe Zastavený čas

Slovenská knižná scéna, hoci len v rámci elektronických kníh, má čerstvý prírastok v žánri dobrodružnej literatúry. Tak trochu sci-fi román Tomáša Najta s názvom Zastavený čas, sa totiž odohráva z podstatnej časti práve na Kysuciach. Lokalita Megoňky v časti Milošová, pri Čadci, je už roky známa ako miesto nálezu záhadných kamenných gúľ.

Zastavený čas, pieskovcové gule

Dnes už samozrejme vieme, že ide zrejme o plynové bubliny v minulosti naplnené pieskovým nánosom, čo umožnilo vytvoriť takmer dokonalý tvar gúľ. Stále však existuje priestor na udržanie sa pomyselného obláčika záhadnosti o ich pôvode a tak sa aj román nevenuje skúmaniu gúľ, hoci im pripisuje trochu netradičný význam. Význam špeciálnej sily.

Zastavený čas ako príbeh jediného muža

Ako už názov napovedá, príbeh sa odohráva v zastavenom čase. Tridsiatnik Richard prichádza na Kysuce ako do svojho rodiska, aby svojej priateľke ukázal miestnu zaujímavosť. Zdá sa, že je ňou nadšený len on sám a priateľku nenadchol. V jednom momente sa však nečakane zmení všetko okolo neho. Svet a aj čas zastal, hoci Richard nemá ani poňatia, ako sa niečo také mohlo stať.

Predpokladá, že je to akýsi druh skúšky. Niekto tam hore nad ním má jeho život v rukách a očakáva teda, že ho niečo čaká. Misia, alebo úloha, bez ktorej sa znova čas nespustí. Bez akejkoľvek nápovedy, pomoci, alebo indície sa tak rozhodne vydať na vlastnú cestu a využiť zastavený čas najlepšie, ako to len bude. Až do momentu, než sa znova rozbehne. Bez akejkoľvek prípravy a odvahy, ktorou nikdy neprekypoval, sa vydáva na dobrodružnú cestu z Kysúc až do Bratislavy. Dobrodružstvo, ktoré nezostáva na jedinom mieste, ale neustále objavuje a prechádza novými miestami, spomína skutočné miesta. Často krát aj skutočné situácie, ktoré autor zažil, videl, alebo sa týkali jeho blízkych. Zaujímavým faktom však je aj to, že kniha bola napísaná v mobile so systémom Android, nie na počítači, či rukou, ako vznikali všetky známe literárne diela v minulosti.

Napísané v mobile

Kniha vznikala na smartphone, ktorý by dnes už nepatril medzi najnovšie a aj na internetovom bazári by možno bolo problematické nájsť záujemcu. Možno, ak by pribudla informácia, že na ňom vznikala knižka, zrejme by to nebola až taká pohroma. Klávesnica na mobile neposkytuje pisateľom rozsiahlejších textov vôbec priateľské prostredie. Označovanie slov, kopírovanie a najmä diakritika sa môžu javiť ako komplikácia. Z počiatku aj bola, no rozkúskovanie príbehu, neustále dolaďovanie rôznych jeho častí a neustála práca s textom umožnili autorove zdokonaľovanie v tom, ako písať celé vety aj s diakritikou. Výsledné súbory sa spojili až v počítači, kde prešli korekciou, no celý základ pochádza z mobilu.

A prečo mobil? Ako autor knižky spomína, dôvodom boli zápchy a čakanie v autobusoch, čakanie v radoch, pri meškaní letov na letisku a ešte pri mnohých iných príležitostiach, kde je mobil po ruke a bolo lepšie tráviť čas písaním, ako bezcieľnym sledovaním Facebooku, či bulvárnych správ.

Kniha je v predaji na martinus.sk